aktualności

                        W niedzielny poranek 19 sierpnia  23 osobową grupą wyruszyliśmy na parafialną pielgrzymkę autokarową. Naszym celem było Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego w Czernej, a także Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Nim jednak ruszyliśmy w drogę, błogosławieństwa udzielił nam Ksiądz Proboszcz. Każdy z nas zwracał się do Boga w różnych intencjach, pielgrzymka zaś – cały jej trud – miały dopomóc w prośbach wznoszonych do Stwórcy. Jedni pielgrzymi dziękowali Bogu za otrzymane łaski, inni zaś prosili o zdrowie, czy powodzenie w życiu osobistym i zawodowym. Każdy z nas niósł swoje modlitwy do Boga, aby na pielgrzymim szlaku móc się do Niego zbliżyć. Jedno jest pewne: każdy z Krosna wyruszył naładowany pozytywnymi emocjami i energią do pielgrzymowania.

                      Wizytę w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie rozpoczęliśmy Mszą świętą, którą koncelebrował ks. Grzegorz-organizator naszej pielgrzymki. Ten piękny obiekt powstał w celu szerzenia kultu, myśli i dzieł naszego Papieża, największego krzewiciela Miłosierdzia Bożego naszych czasów. Po Eucharystii odwiedziliśmy Muzeum Jana Pawła II w Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!". Tam obejrzeliśmy eksponaty m.in. takie jak płyta z grobu Jana Pawła II pochodząca z Grot Watykańskich, pastorał oraz osobiste przedmioty pochodzące głównie z okresu pontyfikatu. Ogromne wrażenie zrobiła na nas zakrwawiona sutanna   Papieża, którą miał na sobie w trakcie zamachu w 1981 roku.

                     Kolejnym punktem naszego pielgrzymowania było Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego w Czernej koło Krakowa. Tam zostaliśmy oprowadzeni po Klasztorze Karmelitów Bosych pw. św. Eliasza proroka, a także zwiedziliśmy m.in. kaplicę św. Rafała oraz przyklasztorny cmentarz. Umocnieni niezwykłymi wrażeniami życia wspólnotowego wśród piękna przyrody ruszyliśmy dalej. W trakcie drogi, o godzinie 15.00 odmówiliśmy koronkę do Bożego Miłosierdzia. Gdy dojechaliśmy na miejsce, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach tonęło w sierpniowym słońcu.

                    W Łagiewnikach udaliśmy się na punkt widokowy, gdzie podziwialiśmy panoramę Krakowa, a następnie przeszliśmy do starego kościoła, w którym znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany przez artystę malarza Adolfa Hyłę według wizji siostry Faustyny Kowalskiej. 16 kwietnia 1944 roku poświęcił go ojciec Józef Andrasz, jej krakowski spowiednik. Tam w skupieniu i modlitwie prosiliśmy o dar miłosierdzia dla każdego z nas. Oddaliśmy hołd szczątkom siostry Faustyny, które znajdują się w bocznym ołtarzu, w małym sarkofagu. Każdy z nas miał możliwość ucałowania relikwii świętej. Po opuszczeniu kościoła udaliśmy się do Klasztoru Sióstr Miłosierdzia, gdzie zobaczyliśmy m.in. pokój św. siostry Faustyny i jego wyposażenie. W godzinach popołudniowych udaliśmy się na Wawel, w zetknięciu z którym poczuliśmy niepowtarzalną atmosferę dawnej stolicy Polski

                Około godziny 20.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Zmęczeni ale szczęśliwi mieliśmy przed oczyma wspaniałe widoki, również to co pozostaje głęboko w sercach: ponowne spotkanie z Janem Pawłem II przez obcowanie z jego przedmiotami oraz pobyt w Jego ukochanych miejscach, ujmujące poświecenie Bogu przez Karmelitów Bosych, możliwość modlitwy przed obrazem Miłosiernego Jezusa, czy oddanie czci relikwiom siostry Faustyny. Naszemu pielgrzymowaniu towarzyszyła piękna pogoda, pogodna atmosfera, dobry humor oraz nadzieja, że nasze intencje zostaną wysłuchane.

 

                    W dniu 22 lipca br. w naszej parafii miało miejsce uroczyste pożegnanie księdza Stanisława Matyaszka CSMA, który decyzją Ojca Generała Zgromadzenia św. Michała Archanioła został oddelegowany do Domu Zakonnego w Stalowej Woli. Był z nami przez 7 lata zaskarbiając sobie w tym czasie sympatię parafian. Podczas uroczystej Mszy Świętej o godz. 10.00 przedstawiciele wspólnot parafialnych dziękowali księdzu Stanisławowi za słowo wygłaszane w kazaniach, udzielane sakramenty oraz wspólne pielgrzymki. Nie zabrakło słów wdzięczności za wszelkie zaangażowanie, ofiarne kształtowanie sumień, zbliżanie do Boga i pogłębianie wiary, braterską pomoc oraz wsparcie okazywane każdemu z nas.

                    Na zakończenie Mszy Świętej Ksiądz Stanisław zwrócił się do parafian dziękując za współpracę i okazaną życzliwość, a także poprosił o pamięć oraz modlitwę w jego intencji. Ksiądz Proboszcz również w ciepłych słowach pożegnał odchodzącego kapłana dziękując za posługę duszpasterską i wyraził nadzieję, że będzie on częstym gościem w naszej parafii. Były kwiaty i łzy wzruszenia.

                     Księdzu Stanisławowi życzymy opieki Matki Bożej i życzliwości ludzkiej w pracy duszpasterskiej w nowej parafii oraz wielu łask Bożych.

 

 

 

              W niedzielę 17 czerwca 2018 r. w kościele p.w. Ducha św. w Krośnie miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Długoletni duszpasterz tej parafii ks. JULIAN TEKIELI obchodził Jubileusz 60-lecia święceń kapłańskich. Uroczysta Msza św., której przewodniczył dostojny Jubilat wraz z księżmi z dekanatu oraz wspólnoty domu zakonnego z Krosna i Miejsca Piastowego odbyła się o godz. 10.00. Na Mszę św. przybyła również liczna rodzina księdza Juliana.
             Homilie okolicznościową wygłosił w imieniu ojca generała Ks. Marek Czaja CSMA, Radca generalny Zgromadzenia św. Michała Archanioła. Nawiązał w niej do życia rodzinnego i zakonnego jubilata, szczególnie wspominając posługę ks. Juliana m.in. w Wołominie, Sobocie, Górsku, Młochowej i Stalowej Woli. Kaznodzieja zwrócił również uwagę na entuzjazm i miłość do drugiego człowieka, który poprzez swoje oddanie już od sześćdziesięciu lat, każdego dnia, otrzymaną od Chrystusa mocą wiąże, błogosławi, rozgrzesza, a także karmi wiernych Słowem Bożym i Ciałem Pańskim.           

Na zakończenie Mszy świętej życzenia składały wspólnoty działające w naszej parafii. Wzruszony Jubilat podziękował dobremu Bogu za wszystkie lata posługi kapłańskiej, natomiast obecnym gościom i parafianom za przybycie i modlitwę. Czcigodnemu jubilatowi życzymy dalszych lat w dobrym zdrowiu oraz sił do pełnienia dalszej misji kapłańskiej i błogosławieństwa Bożego w służbie ludziom i Kościołowi.

 

             W dniu 5 lutego 2018 r. w Hali Sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Krośnie przy ul. Legionów rozegrany został IX Turniej Halowej Piłki Nożnej Parafii Krośnieńskich im. Błogosławionego Ks. Bronisława Markiewicza. Organizatorem wydarzenia, w którym udział wzięli ministranci byli O.O. Michalici z Parafii Ducha Świętego w Krośnie oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Niestety, ze względu na bardzo dużą liczbę zachorowań wśród młodzieży szkolnej w tegorocznym Turnieju udział wzięły tylko 4 drużyny ( 2 starsze i 2 młodsze). W związku w tym rozegrano mecze systemem "mecz i rewanż”.


WYNIKI:
Kategoria młodszych -Szkoły Podstawowe
Parafia Ducha Świętego - Parafia Trójcy Przenajświętszej FARA 2-3; 4-2;
1. Parafia Ducha Świętego Krosno 2-3 6 - 5
2. Parafia Trójcy Przenajświętszej FARA 2-3 5 - 6


Kategoria starszych - ur. 2000 i młodsi
Parafia Ducha Świętego - Parafia Św. Wojciecha i MB Częstochowskiej 1-1; 3-2;
1. Parafia Ducha Świętego Krosno 2-4 4 - 3
2. Parafia Św. Wojciecha i MB Częstochowskiej 2- 1 3 - 4

Ponadto rozegrano konkurs rzutów karnych, w którym udział wzięli wszyscy uczestniczy Turnieju. W kategorii starszej zwyciężył Karol MAROSZ, natomiast w kategorii młodszej Piotr Skrzypczyk. Zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci piłek nożnych.
Zespoły uczestniczące w Turnieju otrzymały pamiątkowe puchary i dyplomy, które wręczył kapitanom drużyn ks. Grzegorz Flis - współorganizator Turnieju. Piekarnia Maciej Munia ufundowała dla uczestników Turnieju drożdżówki. Mecze sędziował p. Stanisław Urbanek.

 

 

 

 

 

                W jedynym w swoim rodzaju okresie Świąt Bożego Narodzenia spotykamy się tradycyjnie na wspólnym kolędowaniu w naszych domach, ale również w grupach duszpasterskich i szerzej rozumianej rodzinie parafialnej.
Nawet jeżeli takie spotkania są organizowane pod hasłem koncertu, to najbardziej przyciąga nas możliwość wspólnego kolędowania przy żłóbku narodzonego Jezusa. Taki też charakter miał koncert kolęd i pastorałek, który odbył się w Kościele p.w. Ducha św. w Krośnie w dniu 21 stycznia br. i który połączył różne pokolenia: seniorów, rodziców młodzież oraz dzieci. O ciepłe brzmienie kolęd zatroszczyli się wykonawcy – Zespół parafialny CREDO oraz klerycki zespół MICHAEL z Krakowa. W ich wykonaniu mieliśmy możliwość usłyszenia m.in. takich kolęd jak: „Gdy śliczna Panna”, „Bóg się rodzi”, „Dzisiaj w Betlejem” czy „Kolęda dla nieobecnych”.
                 Niedziela 21 stycznia br. była także „niedzielą powołaniową” w parafii p.w. Ducha św w Krośnie. Specyfiką „niedziel powołaniowych”, jest przybliżanie wiernym życia seminaryjnego. Pomiędzy każdym utworem klerycy podzielili się z parafianami swoimi historiami życia, opowiedzieli jak Pan Bóg skierował ich na drogę Chrystusowego kapłaństwa oraz przedstawili jak wygląda ich zwykły dzień w seminarium. Ponadto, opowiadali o swojej drodze życiowej, o pasji, jaką jest muzyka i śpiew oraz o wyborze, którego dokonali. Jak podkreślali, najważniejszym okazuje się zaufanie Jezusowi, a wówczas jakąkolwiek drogę się obierze, będzie odczuwać się radość i spełnienie  „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; prośmy więc Pana żniwa, aby wyprawił robotników na żniwo swoje” (Łk 10, 1-3).
                  Mamy wielką nadzieję, iż modlitwa podjęta w dniu Niedzieli powołaniowej w Krośnie, posługa i świadectwo przybyłych kleryków, zaowocuje – w naszym Zgromadzeniu – wieloma świętymi i licznymi powołaniami do służby kapłańskiej i zakonnej.

 

Go to top